Nabór do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Z. Mycielskiego w Strzyżowie na rok szkolny 2022/2023.
Lista osób zakwalifikowanych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie w roku szkolnym 2022/23
DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA
Więcej informacji dostępne na stronie internetowej:
Lista osób zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie
Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przedszkola (również dzieci deklarujących kontynuowanie wychowania przedszkolnego) proszeni są o złożenie pisemnego oświadczenia:
POTWIERDZENIE WOLI PRZYJĘCIA DZIECKA
w terminie od 21.03.2022r. do 22.03.2022r.
Harmonogram rekrutacji do klasy 1 i oddziału przedszkolnego funkcjonującego przy Szkole Podstawowej w Żyznowie na rok szkolny 2022/2023.
Poniżej w załącznikach harmonogram rekrutacji:
Dokumenty do pobrania:
Zalacznik1_Potwierdzenie_woli_kontynuowania_wychowania_przedszkolnego%283%29.docxZalacznik2_Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_oddzialu_przedszkolnego.docxZalacznik3_Wniosek_o_przyjecie_dziecka_spoza_obwodu_szkoly_do_oddzialu_przedszkolnego_.docxZalacznik4_Potwierdzenie_woli_przyjecia_do_oddzialu_przedszkolnego.docxZalacznik5_Karta_zgloszenia_ucznia_z_obwodu_szkoly_do_klasy.docxZalacznik6_Karta_zgloszenia_dziecka_spoza_obwodu_szkoly_do_klasy_pierwszej.docxZalacznik7_Potwierdzenie_woli_przyjecia_do_klasy_pierwszej.docx
“Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Termin Akcji: DO 17 GRUDNIA 2021 W GODZ. 7:00-14:00
Miejsce Akcji: WIATA ŚMIETNIKOWA ZA SZKOŁĄ
PARTNERZY AKCJI :
Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o.
Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4
Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 - 16:00
e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK
SPOTKANIE Z RODZICAMI
Dyrektor Szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym zawiadamia o zebraniu z Rodzicami, które odbędzie się w dniach 22,23,24 listopada 2021 r. (poniedziałek, wtorek i środa). Wychowawcy spotkają się z rodzicami online na platformie MS OFFICE TEAMS. Rodzice będą mogli uczestniczyć w zebraniu wyłącznie za pośrednictwem kont uczniów.
GODZINY ZEBRAŃ:
Poniedziałek:
oddział przedszkolny: 17:00
klasa I- 17:40
Wtorek:
klasa V- 16:40
klasa VI- 17:20
klasa VII- 18:00
klasa VIII- 18:40
Środa:
klasa II- 17:00
klasa III- 17:40
klasa IV- 18:20
ANKIETA z MGOPS w Strzyżowie
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzyżowie, w związku z realizacją projektu pt.: "Skutecznie przeciw przemocy- rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów". Informuje, że jednym z zaplanowanych działań jest opracowanie LOKALNEJ DIAGNOZY POTRZEB W OBSZARZE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY.
W związku z powyższym, zostały opracowane ankiety skierowane do osób dorosłych jak i uczniów z gminy Strzyżów.
Zachęcamy do zapoznania sie i wypełnienia ANONIMOWYCH ankiet pod linkami:
Linki do ankiet:
uczniowie- https://forms.gle/LyZZzycT4NNoJdKs6
Osoby dorosłe- https://forms.gle/NhPV8EwjoddZodyS9
Pasowanie na ucznia 2021/2022
6 października 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie odbyła się ważna uroczystość – Pasowanie na ucznia. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na Sztandar Szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonał Pan Dyrektor Piotr Motyka. W ten sposób troje pierwszoklasistów zostało oficjalnie włączonych do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie.
Klasa I przedstawiła program artystyczny, w którym uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki przygotowane przez starszych kolegów i rodziców. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Życzymy pierwszakom wielu sukcesów w nauce.
11
EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU
24 października 2021 EUROPEJKI DZIEŃ SPORTU w naszej szkole!
Informacja dotycząca organizacji szczepień uczniów wieku 12-15 lat przeciw COVID- 19
Szanowni Rodzice
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu Ministra Zdrowia skierowanego do dyrektorów, nauczycieli i rodziców w sprawie szczepień uczniów w wieku 12-15 lat.
Zachęcamy także Państwa do śledzenia strony internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki, szczególnie zakładki Bezpieczny powrót do szkół, w której zamieszczone są wszystkie najważniejsze informacje związane z bezpieczną organizacją roku szkolnego 2021/2022 https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly
Szanowni Państwo
W dniach od 6 do 10 września 2021r. można zgłosić w sekretariacie szkoły chęć zaszczepienia dziecka przeciw COVID-19 .
Uczniowie, których rodzice wyrażą zgodę na szczepienie będą mogli przyjąć szczepionkę w Punkcie Szczepień w ZOZ w Strzyżowie przy ul. Dąbrowskiego 10, Przychodnia Powiatowa w Strzyżowie ul. Parkowa 4 i ul. 700-lecia 1.
Szczepienie musi odbywać się w obecności rodzica w terminie ustalonym przez Punkt Szczepień.
W sekretariacie szkoły można pobrać kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby małoletniej przeciw COVID-19, który należy wypełnić przed wizytą w punkcie szczepień.
W załączniku zamieszczamy do pobrania : list Ministra Zdrowia, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem.
SZCZEEPIENIA UCZNIÓW W WIEKU 12-18 LAT
Od 1 września 2021 w szkole będzie prowadzona akcja informacyjna dotycząca szczepień przeciw COVID-19 dla uczniów. Szczegóły w załączonych materiałach.
SPOTKANIE Z RODZICAMI
Poniedziałek (06.09.2021)
klasy I-III oraz przedszkole godz. 17:00
klasy IV-VIII godz. 17:30
Szczegóły zostaną podane przez dziennik Librus
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie w środę, 1 września 2021 r.
Rozpoczęcie odbędzie się w salach o godz. 9.30.
Klasa I - sala nr 9 (gimnastyczna)
Klasa II- sala nr 9 (gimnastyczna)
Klasa III- sala nr 4
Klasa IV - sala nr 1
Klasa V - sala nr 10
Klasa VI - sala nr 5
Klasa VII - sala nr 2
Klasa VIII - sala nr 8
Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz o dezynfekcji/myciu rąk.
Prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego.
O godz. 8.30 w kościele zostanie odprawiona msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego.
UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA SZKOLE
Nowa galeria UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA SZKOLE została dodana do albumu fotograficznego
8 czerwca 2021 r.
257
UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYZNOWIE IMIENIA ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO
8 czerwca 2021 r. Szkoła Podstawowa w Żyznowie otrzymała imię Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz sztandar.
Jat to się zaczęło?
Szkoła Podstawowa w Żyznowie starania o nadanie imienia podjęła już w roku szkolnym 2019/2020. Zaczęło się jak zwykle… od zapoznania z procedurami i aktami prawnymi. W sierpniu 2019r. dyrektor szkoły Piotr Motyka ujął nadanie szkole imienia w planie pracy szkoły. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku dyrektora przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Żyznowie oraz przyjęcie zadania do realizacji uchwałą Rady Pedagogicznej, nastąpiło powołanie zespołu ds. nadania imienia szkole. Na koordynatora wyznaczona została Joanna Ozga, która w porozumieniu z członkami zespołu opracowała harmonogram działań związanych z wyborem patrona szkoły. Do poszczególnych zadań przydzieleni zostali wszyscy nauczyciele pracujący w tejże placówce, a także przedstawiciele rady rodziców, uczniowie i pracownicy niepedagogiczni. Następnym krokiem było zgłaszanie propozycji kandydatów na patrona przez wszystkich przedstawicieli społeczności szkolnej, następnie przeprowadzono wybory. Spośród trzech kandydatów jednogłośnie wybrano rotmistrza Witolda Pileckiego.
W maju 2020 r dyrektor szkoły wystąpił z wnioskiem do Rady Miejskiej o nadanie szkole imienia.
Dlaczego Pilecki?- uzasadnienie wniosku
Witold Pilecki zaliczany jest do grona Żołnierzy Niezłomnych, a w Żyznowie znajduje się odsłonięta w 2018 roku tablica żyznowskich Żołnierzy Niezłomnych. Pozwala to oprzeć działania wychowawcze na wartościach, które na trwałe wpiszą się w tradycję szkoły i rozwiną w uczniach poczucie lokalnego patriotyzmu. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającego na dzień 1 marca mogą stać się pretekstem do poznawania historii lokalnej, jak również postaci patrona, co przyczyni się do wytworzenia więzi i poczucia wspólnoty narodowej jak również umocni przekonanie o wyjątkowości mieszkańców Żyznowa, szkoły dzieci.
Wybierając patrona dla szkoły, kierowaliśmy się przekonaniem, iż powinna być to osoba godna naśladowania. Zdecydowanie Witold Pilecki spełnia te kryteria. To wzór męstwa i odwagi, człowiek wierny zasadzie: Bóg, Honor, Ojczyzna. To wróg systemów totalitarnych i wielki patriota, który zginął za Polskę. Swoją postawą prezentuje takie wartości jak: godność, honor, szlachetność, miłość do drugiego człowieka, Boga, rodziny.
Nie ulega wątpliwości, że postawa Witolda Pileckiego jest godna naśladowania, dlatego nauczycielom i rodzicom zależy, aby uczniowie kierowali się w życiu podobnymi zasadami jak ten Żołnierz Niezłomny. Dla nauczycieli priorytetem jest, by wychowankowie w przyszłości byli dobrymi ludźmi, Polakami, dlatego na motto szkoły, w drodze głosowania, wybrali cytat z Pileckiego: „Wyrośnijcie na ludzi honoru zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”, który umieszczono na tablicy pamiątkowej oraz w holu szkoły.
Nadanie szkole imienia rtm. Witolda Pileckiego to dobra okazja do przybliżenia całej społeczności szkolnej i lokalnej postaci Pileckiego oraz jedna z form realizacji międzynarodowego projektu społecznego „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.
Kolejnym argumentem podanym w uzasadnieniu wniosku o nadanie szkole imienia jest fakt, iż we wrześniu 2021 r. Szkoła Podstawowa w Żyznowie obchodzić będzie pięćdziesięciolecie istnienia (obecny budynek). Od roku 1980 w tej placówce pracowało łącznie 260 nauczycieli.
I ostatni, jakże ważny aspekt związany z nadaniem szkole imienia to fakt, że poprzez nadanie imienia, szkoła zyskuje własną tożsamość, buduje własny system wychowania w oparciu o autorytet patrona i wartości, które reprezentował on swoim życiem i działalnością.
Mamy to!
W odpowiedzi na wniosek dyrektora Rada Miejska w Strzyżowie dnia 30 30 września2020 r. podjęła uchwałę nr XXII/167/20 o nadaniu Szkole Podstawowej w Żyznowie imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Na sesji Rady Gminy był obecny Piotr Motyka czyli dyrektor placówki ubiegającej się o nadanie szkole imienia. Relacja z przebiegu sesji została udostępniona na profilu FB szkoły.
Popularyzacja postaci patrona
Realizując kolejne zadania umieszczone w harmonogramie nauczyciele podjęli działania związane z popularyzacją postaci patrona w środowisku lokalnym i szkolnym.
Na stronie szkoły oraz FB i gazetkach ściennych pojawiły się informacje przedstawiające postać rotmistrza Witolda Pileckiego, prezentacje. Wychowawcy lekcje do dyspozycji wychowawcy poświęcili działalności Pileckiego, uczniowie obejrzeli m.in. widowisko słowno-muzyczne „Pilecki. Życie wypełnione Polską”. Spektakl zorganizowany z okazji 120. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego przez MEN we współpracy z Polskim Radiem oraz Fundacją Sztafeta.
25 maja 2021r. o godz. 21.30 w 73 rocznicę zamordowania rotmistrza Pileckiego Szkoła Podstawowa w Żyznowie dołączyła do grona 27 miast w Polsce upamiętniających niezłomnego bohatera Pileckiego. Uczniowie z dyrektorem panem Piotrem Motyką oraz przedstawicielem IPN w Rzeszowie panem Piotrem Szopą oddali hołd rotmistrzowi zapalając znicze pamięci pod tablicą pamiątkową umieszczoną w holu szkoły
W klasach I-III przeprowadzono konkurs plastyczny pn.: „Śladami Witolda Pileckiego”. W konkursie wzięli udział następujący uczniowie: Aleksander Skórski kl. II- I miejsce, Stanisław Skórski kl. I-II miejsce, Jakub Matłosz kl. II- III miejsce. Wyróżnieni zostali: Gabriela Wajda-kl. II, Wiktoria Gorczyca-kl. I, Liliana Długosz kl. III i Jan Długosz kl. III. Za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialni byli nauczyciele klas młodszych: Małgorzata Pilch, Halina Grodzka, Danuta Delikat.
Klasy starsze wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez samorząd uczniowski: „Życie i działalność rotmistrza Witolda Pileckiego”. Zadanie polegało na stworzeniu prezentacji multimedialnej lub filmu poświęconego życiu rotmistrza. Tutaj swoich sił spróbowały uczennice klasy VIII : Wiktoria Szpiech, Paulina Magiera, Katarzyna Paradyło. Praca Laury Skalskiej zdobyła wyróżnienie. Nad przebiegiem konkursu czuwały panie: Anna Pałys –Wiater oraz Monika Szczygieł wchodzące w skład komisji konkursowej, której szeregi zasilili: dyrektor Piotr Motyka oraz Joanna Ozga-polonista.
Propagując postać patrona szkoła zaczęła gromadzić materiały dotyczące życia rotmistrza. Były to zarówno materiały wersji on-line: linki do piosenek, filmów, spektakli, prezentacji multimedialnych jak i książki biograficzne zakupione do biblioteki szkolnej. To zadanie powierzone zostało paniom pracującym w bibliotece szkolnej: Barbarze Gierlak, Joannie Ozdze, oraz Dorocie Różańskiej –Wieszczek.
Realizując działania zmierzające do nadania szkole imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego placówka nawiązała kontakt ze szkołą w Zwierniku noszącą to samo imię. Niestety pandemia uniemożliwiła odwiedzenie tej placówki, na dzień dzisiejszy szkoły kontaktują się drogą elektroniczną, a odwiedziny przesunięte zostały i zaplanowane na czerwiec bieżącego roku szkolnego. Dyrektor placówki w Zwierniku pani Aurelia Mącior zaszczyciła swoją obecnością szkołę w Żyznowie na uroczystości nadania imienia.
Przygotowując się do uroczystości nadania szkole imienia nauczyciele (Piotr Motyka oraz Joanna Ozga) poszerzali swoją wiedzę na temat patrona biorąc udział w seminarium Akademii Historii Najnowszej „Rotmistrz Pilecki- wykorzystanie postaci patrona w pracy wychowawczej szkoły” we współpracy z PCEN, IPN oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Na przełomie września i października uczniowie placówki w Żyznowie odwiedzą Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej. To muzeum historyczne gromadzące pamiątki związane z historią żołnierzy wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL. Tu znajduje się również cela więzienna Pileckiego. To kolejny sposób poznawania i propagowania postaci patrona wśród uczniów szkoły.
We wrześniu 2021 naszą placówkę obiecała odwiedzić Zofia Pilecka-Optułowicz- córka rotmistrza Witolda Pileckiego, której mimo zaproszenia nie udało się wziąć udziału w uroczystości nadania szkole w Żyznowie imienia.
Działamy!
Po opracowaniu harmonogramu, przeprowadzeniu wyborów kandydata na patrona szkoły przystąpiono do realizacji dalszych działań związanych z przygotowaniem obchodów uroczystości. I tu jak zwykle, wszystko zaczęło się od pieniędzy… Po pierwsze należało zdobyć fundusze na zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia. Rodzice zajęli się pozyskiwaniem sponsorów na ufundowanie sztandaru. Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Żyznowie wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Żyznowie zorganizowała zabawę sylwestrową, z której część dochodu przekazano na ufundowanie sztandaru. Prócz tego znalazły się firmy, które chętnie wsparły placówkę w jej działaniach i dokonały wpłat na ufundowanie sztandaru szkoły.
Nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły wraz z Instytutem Pamięci Narodowej ufundowali tablicę w hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz na pamiątkę przyjęcia sztandaru i nadania jego imienia Szkole Podstawowej w Żyznowie.
We wrześniu 2020 r. Jolanta Nowak-nauczyciel plastyki ogłasza konkurs na projekt sztandaru szkoły: „Mój projekt sztandaru szkoły”. W konkursie biorą udział następujący uczniowie: Kinga Szaro kl. VII, Klaudia Jarosz kl. VII, Marcelina Białek i Fabian Pawlicki kl. V, Lila Długosz, Jan Długosz z kl. III, Agnieszka Barlik kl. VII, Dominika Wieszczek kl. VII, Gabriela Zamorska kl. VII, Laura Skalska z kl. VIII. Prace uczniów można obejrzeć na stronie FB szkoły. Projekty uczniów posłużyły do zaprojektowania sztandaru szkoły. W rezultacie przedstawiciele RR, dyrektor, Jolanta Nowak i Joanna Ozga podejmują decyzje o ostatecznym wyglądzie sztandaru- awers: na fladze Polski w centralnym miejscu portret rotmistrza Pileckiego, wokół nazwa szkoły wyszyta złotymi literami: Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie, rewers: w centralnym punkcie na czerwonym tle biały orzeł, a na bokach wyszyte złotymi literami słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA, NAUKA.
Luty/marzec 2021r. Przychodzi czas na opracowanie listy gości…,ale nie wiadomo, co zrobić, jeśli nie poluzują obostrzeń…Na co się przygotować? Nauczyciele odpowiedzialni za zaprojektowanie i wydrukowanie zaproszeń przystępują do pracy. Przychodzi czas zapraszania gości. Idziemy na żywioł…zapraszamy sponsorów, przedstawicieli władz, instytucji, dyrektorów placówek, honorowych gości: Andrzeja Pileckiego i Zofię Pilecką Optułowicz… Czas pokaże, co dalej. Czekamy. W maju dyrektor wraz z przedstawicielami uczniów: Wiktorią Szpiech i Kacprem Pęcakiem zapraszają Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie panią Małgorzatę Rauch oraz wicekuratora pana Stanisława Fundakowskiego. Ta sama delegacja wraz z ks. Stanisławem Piątkiem jedzie zaprosić na uroczystość księdza biskupa Jana Wątrobę…Czekamy.
W kwietniu 2021 r. w drodze głosowania nauczyciele wybierają logo szkoły. Biało- czarne koło ze zdjęciem placówki, wokół napis Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Polonistki: Joanna Ozga, Iwona Fałat końcem marca opracowują scenariusz części artystycznej- pandemia miesza szyki, wciąż nie wiadomo, czy uroczystość się odbędzie w normalnych warunkach czy w okrojonym składzie. Zakłada się różne scenariusze już od grudnia i nic do końca nie wiadomo. Nie wiadomo, czy występ nagrywać, gdzie przeprowadzić uroczystość, gdzie odbędzie się msza, ilu gości przybędzie?
Scenariusz części oficjalnej opracowany przez Joannę Ozgę tydzień przed akademią zostaje zmieniony, uczniowie na nowo uczą się „przebiegu uroczystości”, a w szczególności poczet sztandarowy i prowadząca czyli sama autorka scenariusza. Wszystko staje na głowie. „Sprawca kryzysu” Piotr Rędziniak pomaga ostudzić emocje i obiektywnie ocenia sytuację: „Damy radę”- mówi. Pan Piotr szkoli poczet sztandarowy, a przy okazji uczy poczet sztandarowy rodziców, dyrektora przygotowuje do przyjęcia i przekazania sztandaru, a pani Asi udziela instrukcji, jak bez jego obecności „panować nad pocztami”. Młyn…
Po egzaminach ósmoklasisty rozpoczynają się próby pełną parą, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Polonistki czuwają i udzielają uczniom wskazówek.
Maj/czerwiec 2021r. wszyscy w gotowości- goście potwierdzają swoje przybycie, pani sekretarka Joanna Barć realizuje zamówienia, szuka firm, które zrealizują projekt: logo szkoły, medali pamiątkowych, baneru. To tylko kilka z zadań. Powstaje scenografia, planujemy rozmieszczenie gości, czekamy na realizację projektu baneru na scenografię do przedstawienia. Atmosfera napięta, burza mózgów. Pracujemy na pełnych obrotach. Dzień przed uroczystością ekipa techniczna montuje scenę wypożyczoną z Gminy Niebylec, przeprowadzona zostaje próba: mszy świętej, występu, wręczenia i przekazania sztandaru.
Uroczystość
Dzień 8 czerwca 2021 r. zapisze się w pamięci Szkoły Podstawowej w Żyznowie jako jeden z najważniejszych w historii. W pięćdziesięciolecie powstania szkoła otrzymała imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystość planowana była na dzień 25 maja czyli w rocznicę śmierci rotmistrza, jednak z powodu egzaminów ósmoklasisty zdecydowano się na przesunięcie terminu.
8 czerwca 2021r.- od godz. 8.00 trwają próby, dekorowanie sceny, rozkładanie nagłośnienia, namiotów, krzeseł. Ostatni rzut oka, ostatnie poprawki… Godzina 10.00 czekamy z niecierpliwością na boisku szkolnym, pierwsi goście już są, dyrektor wita i zaprasza do zajęcia miejsc, dzieci ustawione na boisku szkolnym czekają, poczty sztandarowe ze szkół: LO i ZST w Strzyżowie, ZS w Godowej, SP nr 2 w Strzyżowie, ZS w Wysokiej Strzyżowskiej, ZS w Dobrzechowie oraz sztandar Jednostki Strzeleckiej 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ps. ,,Słowik" w Strzyżowie zajmują wyznaczone miejsca.
Godzina 10.30 startujemy! Uroczysty apel rozpoczyna się odsłonięciem tablicy pamiątkowej, którego dokonują: dyrektor SP w Żyznowie im. Rotmistrza Witolda Pileckiego pan Piotr Motyka, zastępca burmistrza Strzyżowa pan Paweł Midura oraz przedstawiciel IPN w Rzeszowie pan Piotr Szopa. Następnie prowadząca uroczystość- Joanna Ozga w imieniu całej społeczności szkolnej prosi biskupa Jana Wątrobę o poświęcenie tablicy. Potem wszyscy przechodzą na boisko szkolne, gdzie rozpoczyna się msza święta koncelebrowana przez ks. biskupa Jana Wątrobę w obecności: ks. Stanisława Piątka- proboszcza parafii w Żyznowie, dziekana ks. dr. Jana Wolaka, ks. Romana Wałczyka, ks. Jana Ochała oraz sekretarza biskupa ks. Łukasza Hendzla. Przed rozpoczęciem mszy dyrektor szkoły- Piotr Motyka oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Katarzyna Wieszczek oficjalnie poprosili biskupa o poświęcenie sztandaru, co nastąpiło po zakończeniu mszy.
Część oficjalną rozpoczynamy od odśpiewania hymnu państwowego, następnie dyrektor SP w Żyznowie wita przybyłych gości, wśród których znaleźli się włodarze powiatu, gminy oraz wsi: starosta strzyżowski Bogdan Żybura, przewodniczący Rady Miasta Strzyżów Tomasz Grodzki, zastępca burmistrza Strzyżowa pan Paweł Midura, sekretarz gminy Strzyżów – Mieczysław Marczak, radny miasta- Andrzej Kruczek, przewodnicząca Komisji Oświaty- Małgorzata Sołtys, pan Adam Niemiec, sołtys Żyznowa- Antoni Bożek, zastępca wójta gminy Niebylec- Krzysztof Koza, dyrektorzy szkół z gminy Strzyżów: Jacek Grodzki -ZS w Dobrzechowie, Wojciech Małek- ZS w Godowej im. Jana Pawła II, Waldemar Pintal- SP im. Stanisława Kostki w Grodzisku, Barbara Mularz- SP nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie, Janusz Włodyka- SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie, Jolanta Kulpińska- ZS w Wysokiej Strzyżowskiej, Bartłomiej Szczygieł- SP im. Armii Krajowej w Żarnowej, Kinga Golonka- SP w Brzeżance, Barbara Gierlak- SP w Gliniku Charzewskim, Wioletta Sarna – SP im. Św. Jana Pawła II w Gliniku, Mirosław Czarnik- LO im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie, Adam Witek- ZST w Strzyżowie, Beata Potwora- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzyżowie, Maria Zięba-dyrektor Przedszkola Samorządowego Michałki w Strzyżowie oraz Aurelia Mącior- SP im. Rtm. Witolda Pileckiego w Zwierniku i Karol Stankiewicz- SP im. Wincentego Witosa w Górkach. Na widowni znaleźli się również przedstawiciele i dyrektorzy instytucji: Stanisław Fundakowski- wicekurator oświaty w Rzeszowie, Elżbieta Urban-Janusz –dyrektor Domu Dziecka w Żyznowie, Krzysztof Bożek -naczelnik OSP w Żyznowie oraz Adam Cynkarz –gospodarz OSP w Żyznowie, Beata Haligowska- pracownik Biblioteki Publicznej w Żyznowie, Marta Utnicka- dyrektor Biblioteki Publicznej w Strzyżowie, Renata Przystaś- dyrektor Centrum Usług Wspólnych, Anna Słowik- dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Piotr Szopa- przedstawiciel IPN w Rzeszowie, Piotr Rędziniak- prezes Stowarzyszenia „Bezpieczny Strzyżów”, Kamil Mendocha- dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Magdalena Wilusz- dyrektor Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, Maria Zamorska- prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Strzyżowie, Monika Szlachta- dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Babicy, Wiesław Chlipała- dyrektor Centrum Sportu i Turystyki w Strzyżowie, Krystyna Dudek-Barć- dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzyżowie, Bartłomiej Tęczar-adwokat.
Swoją obecnością zaszczycili nas również emerytowani nauczyciele, dyrektorzy i pracownicy niepedagogiczni naszej szkoły: Zofia Pukacz-emerytowana dyrektor SP w Żyznowie, Dorota Różańska – Wieszczek- dyrektor szkoły w latach: 1991-2018, Danuta Kulik, Katarzyna Piskadło, Katarzyna Gomółka, Maria Bacior.
Gościem honorowym był pan Andrzej Pilecki- syn rotmistrza Pileckiego.
Po poświęceniu sztandaru nastąpiło uroczyste wbicie gwoździ w drzewiec sztandaru. Dokonali tego obecni na uroczystości fundatorzy sztandaru: pan Stanisław Jarosz- właściciel firmy Handlowo-Usługowej Agro- Stan, pani Małgorzata Czarnik- wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzyżowie, pan Kamil Jeleń z firmy Hempmaster, pan Krzysztof Bożek- naczelnik OSP w Żyznowie, pani Katarzyna Gomółka- prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Żyznowie, pan Zbigniew Przystasz- właściciel firmy Gaskop, pani Katarzyna Wieszczek – w imieniu firmy Usługi Budowlano-Brukarskie Jacek Wieszczek oraz jako przewodnicząca Rady Rodziców przy SP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie, pan Bogdan Żybura- starosta strzyżowski oraz pan Paweł Midura- zastępca burmistrza Strzyżowa.
Następnie przedstawiciele rodziców: pan Marcin Matłosz oraz panie: Paulina Święch i Iwona Łukaszek przekazali dyrektorowi szkoły -panu Piotrowi Motyce -sztandar, po czym ten przekazał go uczniom. Poczet sztandarowy uczniów tworzyli: Kacper Pęcak, Wiktoria Ziobro oraz Nikola Wieszczek. Po przejęciu sztandaru dośpiewano hymn szkoły, którego autorami są: słowa: Halina Gałda, muzyka: Franciszek Stawarz.
Hymn Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie
1. Urodził się w czasie niewoli, zaborów,
Wiec każdym swym czynem chciał Polsce dopomóc.
Poświęcił on życie na służbę i wojnę,
by Polak w ojczyźnie miał życie spokojne.
Ref. Witoldzie Pilecki ty jesteś nam wzorem!
Każdy uczeń szkoły ochoczo to przyzna,
Bo chcemy jak Ty się kierować honorem,
A nasze wartości to Bóg i Ojczyzna.
2. Dziś Rotmistrz Pilecki jest dla nas przykładem,
Jak z wielką odwagą kroczyć jego śladem:
Nie bać się działania, spełniać obowiązki,
Zawsze mieć na myśli dobro naszej Polski.
Po odśpiewaniu hymnu szkoły przez całą społeczność szkolną, nastąpiła oficjalna prezentacja sztandaru- poczet sztandarowy uczniów przemaszerował wzdłuż boiska, a następnie stanął na miejscu honorowym- na czele wszystkich obecnych pocztów.
Kolejnym punktem programu było odczytanie przez pana Tomasza Grodzkiego- przewodniczącego Rady Miasta Strzyżowa uchwały nr XXII/167/20 Rady Miejskiej z dn. 30.09.20r. o nadaniu Szkole Podstawowej w Żyznowie imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Za nadanie szkole imienia serdeczne podziękowania złożył dyrektor placówki, po czym wygłosił krótkie przemówienie, w którym przedstawił powody, dla których dążył do nadania imienia szkole. Jak wspomniał jednym z nich były osobiste przeżycia związane z wycieczką do Oświęcimia, gdzie wspólnie z uczniami bliżej poznał historię rotmistrza, dlatego też tak bardzo cieszy go fakt, iż w wyniku przeprowadzonych wśród uczniów, nauczycieli i rodziców wyborów, jednogłośnie wybrano Pileckiego na patrona szkoły. Piotr Motyka przystępując w 2018 r. do konkursu na dyrektora szkoły, przedstawił plan rozwoju tejże placówki, jednym z ważniejszych jego punktów było właśnie nadanie imienia szkole. Dyrektor wspomniał, iż cieszy się z faktu, że dzięki jego placówce wielu ludzi poznało historię rotmistrza, co jako historyka bardzo go cieszy. Dyrektor nie krył poruszenia.
Po dyrektorze głos kolejno zabrali: wicekurator- Stanisław Fundakowski, Bogdan Żybura- starosta strzyżowski, zastępca burmistrza Strzyżowa- Paweł Midura, który odczytał list burmistrza Waldemara Góry, potem Piotr Szopa- przedstawiciel IPN, w końcu gość honorowy- pan Andrzej Pilecki, który w swoim przemówieniu zapewnił, że bardzo się cieszy, iż SP w Żyznowie postanowiła przyjąć imię rotmistrza Witolda Pileckiego, że dołączyliśmy do grona ponad 60 szkół w Polsce noszących imię jego ojca. Wspomniał, iż obiecał sobie, że dopóki starczy mu sił i zdrowia będzie uczestniczył w każdej tego typu uroczystości, bo dla niego to przede wszystkim okazja do wspomnień o ojcu.
Na koniec głos zabrała pani Aurelia Mącior –dyrektor SP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zwierniku, która złożyła nam serdeczne gratulacje i zaprosiła do siebie do szkoły w odwiedziny.
Pod koniec części oficjalnej Piotr Motyka podziękował wszystkim za przybycie, pomoc w zorganizowaniu imprezy jak również zachęcił do wpisywania się do księgi pamiątkowej szkoły. Wszyscy oficjalni goście otrzymali medale pamiątkowe, a fundatorzy i organizatorzy dodatkowo pisemne podziękowania.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na występ artystyczny w wykonaniu uczniów. Hasłem przewodnim naszego przedstawienia było zdanie: „Kochamy naszą ojczyznę i jej bohaterów”. Na początek piosenkę „Biało-czerwone serce” zaśpiewała Monika Jarosz przygotowana przez Franciszka Stawarza- nauczyciela muzyki. Następnie zaprezentowały się sześciolatki pod nadzorem Jolanty Ziobro, które recytowały wiersz: „Moja Ojczyzna”. Później do głosu doszli starsi uczniowie. Przedstawili oni życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego. W sali szkolnej nauczyciel prowadzi lekcję poświęconą Pileckiemu, rozmawia z uczniami dlaczego właśnie ten bohater został patronem szkoły. W odpowiedziach uczniów usłyszeć można było najważniejsze wydarzenia z życia Ochotnika do Auschwitz. Całości występu dopełnia scenografia: baner z podobizną Pileckiego, obok flaga Polski, godło i słowa podkreślające wyjątkowość patrona: mąż i ojciec, harcerz, żołnierz, więzień, skazaniec, ochotnik do Auschwitz, bohater, rotmistrz, patriota, dowódca, do których podczas występu uczniowie przypinali białe i czerwone serca, a bukiet biało-czerwonych kwiatów podczas przedstawienia komponowała nauczycielka. W spektaklu udział wzięli: Wiktoria Szpiech, Paulina Magiera, Katarzyna Paradyło, Kacper Piskadło, Bartosz Urban oraz Gabriela Zamorska.
Przedstawienie nagrodzone zostało gromkimi brawami.
Po zakończeniu uroczystości goście udali się na poczęstunek do Domu Ludowego w Żyznowie.
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?
Witold Pilecki to polski bohater wszech czasów. W latach 1918-1921 żołnierz Wojska Polskiego, walczył w wojnie z bolszewikami. W 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej. Później był żołnierzem Armii Krajowej. Należał do Tajnej Armii Polskiej. Jako jej żołnierz powziął plan zdobycia materiałów wywiadowczych z tworzonych przez hitlerowców obozów koncentracyjnych. By dostać się do obozu Pilecki wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Został zatrzymany w kamienicy na ul. Wojska Polskiego 40. Gdy hitlerowcy zapukali do drzwi, dobrowolnie oddał się w ich ręce, dlatego często określa się go mianem „Ochotnika do Auschwitz”. Otrzymał numer 4859. Mimo nieludzkich warunków, chorób, Pilecki ps. Serafiński zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. Jego zadanie polegało na zorganizowaniu ruchu oporu w niemieckim więzieniu, podtrzymywaniu więźniów na duchu, potajemnym zdobywaniu żywności, przekazywaniu informacji. Tu jako pierwszy opracował sprawozdania o ludobójstwie tzw. „Raporty Pileckiego” i przekazywał te informacje na Zachód. W 1942 r. udało mu się zorganizować najbardziej spektakularną ucieczkę więźniów z Auschwitz. W 1943 r. sam zdołał uciec z obozu, a dowódcom AK przedstawił swój plan ataku na obóz w Oświęcimiu. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po nim dostał się do niewoli niemieckiej, a po ucieczce udał się do Włoch, aby kontynuować walkę w oddziałach gen. Andersa.
W swoich działaniach wykazał się niezwykłą siłą charakteru, męstwem. Przedłożył życie rodzinne nad miłość do ojczyzny. 23 lutego 1944 r. Witolda Pileckiego awansowano na rotmistrza.
Po wojnie w 1945 r. powrócił do kraju i zajął się organizacją konspiracyjną, zorganizował siatkę wywiadowczą zbierającą informacje na temat powojennej sytuacji w Polsce, żołnierzy AK więzionych przez NKWD oraz wywiezionych do Związku Sowieckiego. Przeciwstawił się rozkazowi gen. Andersa i nie opuścił kraju mimo groźby aresztowania.
8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Postawiono mu również szereg innych bezpodstawnych zarzutów. W areszcie brutalnie go torturowano zdzierając paznokcie, miażdżąc przyrodzenie, nadziewając na nogę od stołka, przesłuchiwano. Podczas ostatniego widzenia z żoną przyznał, że: „ Oświęcim to była igraszka”. 3 marca 1948 r. przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda. 15 marca 1948 roku Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja o godz.21.30 w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej poprzez strzał w tył głowy. Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Miejsce pochówku rotmistrza nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze.
Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Nie był obecny w podręcznikach, publikacjach, programach szkolnych
W 1990 r. wyrok skazujący rotmistrza został unieważniony przez Sąd Najwyższy, a w 2006 Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, natomiast w 2013 awansowano go do stopnia pułkownika.
Bardzo trafnie postawę Pileckiego opisują słowa Tomasza a Kempis z książki pt.: ,,O naśladowaniu Chrystusa”, które Pilecki wyrył w celi więziennej: „Starałem się żyć tak, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać.”
Podziękowania od dyrektora szkoły i nauczycieli
Za wsparcie finansowe dziękujemy sponsorom: Firmie Handlowo-Usługowej Ago-Bud, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego- Marek Leśniak, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzyżowie, Zakładowi Stolarskiemu w Lutczy- Stanisław Ciuba, firmie Hempmaster-Daniel Patryn, Kamil Jeleń, OSP w Żyznowie, Katarzynie i Jackowi Wieszczkom, Kołu Gospodyń Wiejskich w Żyznowie, Radzie Rodziców przy SP im. Rotmistrza Pileckiego w Żyznowie, Firmie Gaskop- Grzegorz Potwora, Zbigniew Przystasz, Przedsiębiorstwu Remontowo- Budowlanemu REMBUD sp. z.o.o., Powiatowemu Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, firmie Triton.
Za wypożyczenie sprzętu (podłogi, namioty, krzesła, nagłośnienie, scena) serdeczne podziękowania kierujemy do: Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, gminy Niebylec, Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie. Pracownikom DK w Strzyżowie dziękujemy za pomoc w obsłudze nagłośnienia.
Za pomoc w organizacji imprezy słowa podziękowania kierujemy również do: Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, Urzędu Gminy i Miasta Strzyżowa, pana Piotra Rędziniaka, firmy Sweetlandia, Firmy Handlowej DS Znamirowska.
Za wykonanie prac porządkowych dziękujemy Zakładowi Murarsko- Betoniarskiemu PARTNER s.c. oraz paniom: Agacie Nycz, Marzenie Piskadło, panu Wojciechowi Jakubowiczowi, za transport namiotów firmie Kudlik Transport- Paweł Kudła.
Za pomoc techniczną dziękujemy panom: Antoniemu Bożkowi, Piotrowi Świątkowi, Józefowi Gorczycy, Sławomirowi Brudowi, strażakom z OSP w Żyznowie: Krzysztofowi Bożkowi, Zbigniewowi Pęcakowi, Michałowi Święchowi, Łukaszowi Drążkowi.
Rodzicom dziękujemy za pomoc w dekorowaniu sali w DL oraz przygotowanie poczęstunku: Paulinie Matłosz, Barbarze Gorczycy, Magdalenie Wieszczek, Annie Pęcak, Katarzynie Wieszczek, Jolancie Jarosz, Agnieszce Ziobro, Sabinie Ziobro, Barbarze Bożek, Urszuli Jarosz, Mirosławie Skórskiej, Kamili Piterze.
Dziękujemy również za wspaniałe upominki i gratulacje od wszystkich gości. Szczególnie dyrektorom placówek i instytucji, które prezentem w postaci urządzenia wielofunkcyjnego wzbogaciły zaplecze naszej szkoły: pani Barbarze Mularz- dyrektorowi SP im. Orła Białego w Strzyżowie, panu Januszowi Włodyce- dyrektorowi SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie, panu Waldemarowi Pintalowi- dyrektorowi SP im. Św. Stanisława Kostki w Grodzisku, panu Bartłomiejowi Szczygłowi- dyrektorowi SP i. Armii Krajowej w Żarnowej, panu Jackowi Grodzkiemu dyrektorowi ZS w Dobrzechowie, panu Wojciechowi Małkowi dyrektorowi ZS im. Jana Pawła II w Godowej, pani Jolancie Kulpińskiej- dyrektorowi ZS w Wysokiej Strzyżowskiej, pani Marii Ziębie- dyrektorowi Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie, pani Renacie Przystaś- dyrektorowi Centrum Usług Wspólnych w Strzyżowie, pani Krystynie Barć-Dudek- dyrektorowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzyżowie, Mirosławowi Czarnikowi- dyrektorowi LO im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie, pani Agnieszce Król – wicedyrektorowi ZST w Strzyżowie, pani Marcie Utnickiej – dyrektorowi Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie, pani Beacie Potworze- dyrektorowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie, Monice Szlachcie- dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Babicy, Kamilowi Mendocha- dyrektorowi Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz panu Adamowi Niemcowi.
Autor: Joanna Ozga- nauczyciel w SP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie
Zdjęcia: M. Wolanin
W artykule wykorzystano materiały na temat Witolda Pileckiego pochodzące ze stron:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Pilecki
https://dzieje.pl/postacie/witold-pilecki-1901-1948
https://biogramy.ipn.gov.pl/bio/wszystkie-biogramy/106001,Rotmistrz-Witold-Pilecki.html
22
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 25.06.2021r. (piątek) o godzinie: 8:30 przed budynkiem szkoły.
W przypadku złej pogody indywidualnie w salach lekcyjnych:
oddział przedszkolny- sala 3 (sala przedszkola)
klasa I- sala 7
klasa II- sala 4
Klasa III- sala 6
Klasa VI- sala 10
Klasa V- sala 5
Klasa VI- sala 2
Klasa VII- sala 1
Klasa VIII- sala 8
AUTOBUS:
z Bonarówki 8:00
ze szkoły 10:00
Letnia kolonia w Mielnie
Zachęcam do zapoznania się z ofertą koloni letniej orgaznizowanej przez Stowarzyszenie Pro Agricola.
Szczegóły w załączniku ---> kolonia_2021_Word_(2).docx
Zmiana wytycznych MZ i GIS
W związku ze zmianą wytycznych MZ i GIS z dn. 06.06.2021 r. istnieje możliwość uczestnictwa rodziców w uroczystościach związanych z nadaniem imienia szkole i poświęcenia sztandaru (w wyznaczonych strefach i z zachowaniem reżimu sanitarnego).
https://www.gov.pl/web/zdrowie/zmiany-zasad-bezpieczenstwa-od-6-do-25-czerwca
Znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego
W 27 miastach i miejscowościach przedstawiciele IPN oddadzą hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 73 laty w mokotowskim więzieniu. 25 maja 2021 r. o 21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach związanych z rotmistrzem zapłoną znicze pamięci.
25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. 25 maja 2021 r. o godz. 21.30 w 27 miastach i miejscowościach zapłoną znicze ku czci rtm. Pileckiego. Wraz z przedstawicielami IPN w uroczystościach wezmą udział władze wojewódzkie, samorządowe, harcerze, uczniowie szkół im. rtm. Pileckiego i wszyscy, którzy chcą wziąć udział w tym wydarzeniu.
Miejsca zapalenia zniczy
- Bełchatów, pod tablicą pamiątkową
- Będargowo (woj. zachodniopomorskie), tablica na terenie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego – Będargowo 1, Przecław
- Białystok, XI LO im. rtm. W. Pileckiego
- Brzeziny (Łódź)
- Bydgoszcz, marsz wzdłuż ul. rtm. W. Pileckiego
- Chorzów, Skwer im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, po uroczystym odsłonięciu rzeźby „Dłoń”, upamiętniajcej miejsce, w którym funkcjonował w latach 1944 - 1945 podobóz "Bismarckhütte" KL Auschwitz Birkenau o godz. 12. W odsłonięciu pomnika oraz zapaleniu zniczy pod tablicą poświeconą Rotmistrzowi, uczestniczyć będzie p. Andrzej Pilecki, syn Witolda Pileckiego
- Głubczyce (woj. opolskie) – ułożenie ze zniczy napisu „Pilecki”
- Gorzów Wielkopolski, pomnik rtm. W. Pileckiego
- Gdańsk, pomnik rtm. W. Pileckiego obok Muzeum II Wojny Światowej
- Kierz Niedźwiedzi (woj. świętokrzyskie), Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego
- Kluczbork (woj. opolskie) – ułożenie ze zniczy napisu „Pilecki”
- Koszalin, pomnik rtm. W. Pileckiego przy ul. Pileckiego 8 (godz. 21.30) oraz symboliczny grób na cmentarzu komunalnym przy ul. Gnieźnieńskiej 44, kwatera 45-53, rząd 9, nr grobu 32 (godz. 21)
- Kraków, pod popiersiem rtm. W. Pileckiego w Galerii Wielkich Polaków XX wieku, w parku Jordana
- Krasocin (woj. świętokrzyskie), Zespół Placówek Oświatowych im. rtm. W. Pileckiego
- Lublin, dziedziniec Zamku Lubelskiego oraz przy Areszcie Śledczym przy ul. Południowej 5
- Łambinowice (woj. opolskie) – napis „Pilecki” na terenie byłego obozu jenieckiego
- Olsztyn – przy pomniku Armii Krajowej
- Opole – ułożenie ze zniczy napisu „Pilecki”
- Oświęcim – pomnik przy Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
- Połczyn Zdrój (woj. zachodniopomorskie) – tablica na skwerze przy ul. 5 Marca, nieopodal Kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP
- Poznań – w podcieniach dziedzińca klasztoru dominikanów, pod tablicą upamiętniającą rtm. W. Pileckiego
- Śrem (woj. wielkopolskie) – pod pomnikiem rtm. W. Pileckiego w Parku Śremskich Odlewników
- Tomaszów Mazowiecki
- Warszawa – al. Wojska Polskiego, pomnik rtm. W. Pileckiego (miejsce aresztowania 19 września 1940 r.) oraz pod murem dawnego więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej
- Wieluń (woj. łódzkie) – przy popiersiu w parku im. rtm. W. Pileckiego
- Wrocław – pomnik rtm. W. Pileckiego, promenada Staromiejska
- Żyznów (woj. podkarpackie) – pod tablicą upamiętniającą rtm. W. Pileckiego
Rotmistrz Witold Pilecki
Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.
W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.
Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarzył w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze…
Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Archiwum Aktualności