Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie Innowacyjna Szkoła Google !
75. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” Ks. Jan Twardowski
W dniu 25.05.2023 r., w 75. rocznicę śmierci, oddaliśmy hołd Patronowi naszej szkoły rotmistrzowi Witoldowi Pileckiego. Relacja z uroczystości jest dostępna na stronie internetowej: https://dziejesienapodkarpaciu.pl/szkola-w-zyznowie.../
O 21:30, czyli w godzinę zabicia go przez komunistów, pod tablicą poświęconą jego pamięci, zapaliliśmy znicze. W tej symbolicznej uroczystości wzięli udział p. Piotr Szopa - Naczelnik Biura Upamiętnienia IPN w Rzeszowie, p. Paweł Ciszczoń , p. Piotr Motyka - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Żyznowie oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego.
Rotmistrz Pilecki jako żołnierz Armii Krajowej, organizator ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, wsławił się ogromnym zaangażowaniem w sprawy Ojczyzny. Prywatnie rtm. Pilecki był wspaniałym mężem i ojcem, osobą bardzo aktywną w życiu lokalnej społeczności, człowiekiem wielu talentów.
Cześć Jego pamięci!
B. Drążek
1
REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU: „MISTRZYNI SZYMBORSKA”-KONKURS: „JA SZYMBORSKA”- KATEGORIE: RECYTACJA, STYLIZACJA NA SZYMBORSKĄ
17 marca w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej. Na scenie mogliśmy zobaczyć uczniów klas IV-VI, którzy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie.
Komisja w składzie: dyrektor- Piotr Motyka, polonistka -Beata Drążek oraz koordynator projektu -Joanna Ozga, po burzliwych obradach, w kategorii recytacja wyłoniła zwycięzców. Miejsce I zajęła Magdalena Wywrót z kl.V, miejsce II przypadło w udziale również uczennicy klasy V- Lilianie Długosz, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się Wiktoria Matłosz z kl. VI.
Ta sama komisja oceniała uczniów w kategorii: stylizacja na Szymborską. Tutaj również niepokonana okazała się Magdalena Wywrót, natomiast miejsce II zajęła Wiktoria Matłosz z kl. VI, a miejsce III Monika Jarosz, uczennica kl. VI.
Na scenografii mogliśmy podziwiać przepiękne prace uczniów klas: IV-VI. Znalazły się tu między innymi portrety Szymborskiej, ilustracje do wierszy: „Rozmowa z kamieniem” (technika kolaż), „Kot w pustym mieszkaniu”. Znalazł się tu także kącik pisarski poetki.
Na zakończenie spotkania z poezją Szymborskiej ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt.: „Portret Szymborskiej”.
Prace plastyczne oceniała komisja w składzie: Halina Grodzka- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i techniki, Jolanta Nowak- pedagog szkolny, nauczyciel plastyki oraz Joanna Ozga -koordynator projektu.
Miejsce I zajęła Elwira Piskadło, miejsce II – Magdalena Wywrót, miejsce III- Wiktoria Matłosz. Wyróżniono pracę Krystiana Jarosza- ucznia klasy VI.
Uczniowie otrzymali dyplomy pamiątkowe zaprojektowane przez Joannę Ozgę oraz drobne upominki. Zwycięzcom gratulujemy!
Tekst: Joanna Ozga
Zdjęcia: Joanna Ozga, Karolina Piskadło
15
REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU „MISTRZYNI SZYMBORSKA”-podsumowanie pierwszych działań
W marcu w naszej szkole w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Mistrzyni Szymborska” zrealizowaliśmy następujące zadania: Klasa VI na zajęciach kreatywnych obejrzała film poświęcony noblistce pt.: „Chwilami życie bywa znośne”, miedzy innymi dzięki niemu i prezentacjom uczniowie lepiej poznali sylwetkę Szymborskiej. Zadaniem uczniów było wypisanie przymiotników i rzeczowników najtrafniej opisujących tę sławną poetkę. Określenia te umieszczone zostały na gazetce wokół zdjęcia poetki.
Z kolei uczniowie klasy VII na lekcji języka polskiego zapoznali się z biografią Wisławy Szymborskiej, analizowali i interpretowali wiersz: „Możliwości”, charakteryzowali postać mówiącą, natomiast na zajęciach z pedagogiem specjalnym: „Co lubię, co wolę, czego nie lubię? Poznajemy swoje upodobania.” parafrazowali wspomniany wiersz.
Uczniowie klas: IV-VI, po wcześniejszym zapoznaniu się z twórczością noblistki i poznaniu specyfiki gatunku, lepili lepieje.
Czwartoklasiści, na zajęciach z pedagogiem specjalnym: „Rozmowy o stracie inspirowane wierszem W. Szymborskiej: „Kot w pustym mieszkaniu”, rysowali ilustrację do wiersza. Podobne zadanie mieli uczniowie klasy V, którzy wykonali kolaż jako ilustrację do wiersza „Rozmowa z kamieniem”. Piątoklasiści i szóstoklasiści na lekcji plastyki i zajęciach kreatywnych malowali portrety Szymborskiej.
Wkrótce powstanie wystawa prac uczniowskich, a powołana komisja spośród nich wybierze najlepsze.
Powstała również gazetka tematyczna poświęcona Wisławie Szymborskiej. Znalazły się na niej najsłynniejsze cytaty noblistki, ciekawostki o poetce oraz utwory (lepieje i parafrazy) napisane przez uczniów.
Na tablicy znajdującej się przy bibliotece umieszczono regulamin konkursu, zdjęcia poetki oraz listę zadań do wykonania w ramach projektu.
Przed nami kolejne działania i realizacja nowych pomysłów.
Koordynator projektu: JOANNA OZGA
CZYSTA GMINA
W tym tygodniu nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego „Czysta Gmina”. Jego celem było propagowanie działań ekologicznych.
Zaopatrzeni w środki ochronne i worki na śmieci wychowawcy wraz z uczniami ruszyli do posprzątania najbliższej okolicy.
Po zakończonym sprzątaniu na uczestników projektu czekało ognisko, na którym upieczone zostały kiełbaski.
Humory i apetyty dopisały wszystkim.
Szkolni opiekunowie projektu
17
„SERCE DLA AUTYZMU”
#SERCEdlaAUTYZMU2023CHALLENGE
Archiwum Aktualności